Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Atrofik gastrit, midenin iç yüzeyini döşeyen mukoza tabakasının buradaki epitel hücrelerin ve salgı bezlerinin kaybıyla sonuçlanan kronik iltihabıdır. Atrofi zaten hücre içeriği ve boyutlarının azalması anlamını taşır. Bu rahatsızlığı olan midede mide mukozasında bağırsak tipinde dokular oluşmaya başlar ve bu intestinal metaplazi olarak tanımlanır. Midede olan asit salgılayan hücrelerin azalmasıyla birlikte mide suyunun asiditesi azalmakta ve yiyeceklerin sindirimi zorlaşmaktadır. Bu sırada demir ve B12 vitaminin emilimi de bozulur, uzun dönemde bunların eksikliği nedeniyle kişide kansızlık gelişir.


Atrofik gastrite neden olan etkenler


Bu rahatsızlığa en fazla vücudun savunma sistemindeki bozukluklar ve Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu kronik enfeksiyondur. Nadiren kronik alkalen reflü gastriti ve parsiyel mide rezeksiyonlar sonrasında bu tür gastrit gelişebilir. Atrofik gastrik Tip A gastrit ya da otoimmün gastrit olarak da tanımlanır. Burada Atrofi midenin gövdesinde (Korpus) ve kubbe (Fundus) bölümünde meydana gelebilir. Asit salgılayan hücrelerdeki azalmaya göre mide suyunun asiditesi azalma gösterir. Bu durum midenin alt taraflarındaki hücrelerden gastrin denilen hormon salgısını artırır. Bu sayede hastaların kanında gastrin seviyesinde yükseklik meydana gelir.

Helikobakter pylori enfeksiyonuna bağlı olarak oluşan atrofik gastritte meydana gelen atrofi, midenin alt bölümlerinde daha fazla görülür. Midede bu bölümde asit salgısını arttıran gastrin hormonunu salgılayan hücrelerin kaybıyla midede asit sekresyonu azalma gösterir. Bu tür rahatsızlıkta serum gastrin seviyesi çoğunlukla normal olur.


Atrofik gastritte klinik bulgular


Bu rahatsızlığı olan kişilerin çoğunda belirgin bir şikâyet olmaz. Belirtilerin olduğu kişilerde ise bunlar diğer mide rahatsızlıklarında görülen belirtilerle aynı olur.
  • Karın üst bölgesinde rahatsızlık, yemeklerden sonra dolgunluk, erken doyma hissi, hazımsızlık çekilmesi
  • Kilo kaybı, iştahsızlık ve mide bulantısı
  • Demir ve B12 vitamini kaybına bağlı olarak gelişen kansızlık, iştahsızlık, el ve ayak uyuşması, çarpıntı gibi etkiler
  • Atrofik gastrite eşlik eden Tip 1 diyabet, tiroit rahatsızlıkları ve Addison hastalığı gibi otoimmün rahatsızlıklarının belirtilerinin görülmesi

Atrofik gastrit tedavisi nasıl olur?


Midede atrofik gastrit gelişmesi durumunda bunun geri dönüşü mümkün olmaz. Bu hastalarda mide kanseri gelişme riski, diğer kişilere göre yüksek olduğundan, hastaların belirli aralıklarla endoskopi ile takip altında olması gerekir. Özellikle ailesinde mide kanseri öyküsü olan hastaların daha özenle takip edilmesi gerekir. Hastanın midesinde helikopter pylori enfeksiyonu belirlenirse, buna uygun tedavi yapılır. Bu hastaların yemek sırasında kola, limonata gibi mide asidini yükseltecek içecekleri almaları, sindirim için yardımcı olabilir.

Atrofik Gastrit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gastrit Bitkisel Tedavi

Gastrit Bitkisel Tedavi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gastrit Mide Bulantısı Yapar mı?

Gastrit Mide Bulantısı Yapar mı?

Çocuklarda Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Nedir? Gastrit Hastalığı ve Özellikleri

Gastrit Nedir? Gastrit Hastalığı ve Özellikleri

Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Eritematöz Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Eritematöz Gastrit Belirtileri ve Tedavisi