Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gastrit Tedavi Yöntemleri, Gastrit, midenin içinde bulunan astarın iltihaplanması sonucunda görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, kısa dönem olursa akut gastrit, uzun dönem olursa kronik gastrit olarak adlandırılır. En bariz Gastrit belirtisi midenin üst kısmında görülen şiddetli ağrıdır. Toplumumuzda sıklıkla karşılaştığımız bu mide rahatsızlığı her iki yetişkinden birinde görülür. Ancak belirti vermeyebilir. Gastrit belirtilerinin yaygın olarak bilinen nedenleri uzun süreli ilaç kullanımı, alkol tüketilmesi ve midede meydana gelen enfeksiyonlardır. Gastrit aşırı stres, sigara kullanımı ve yanlış beslenme sonucunda da olur.

Mide içinde oluşan bir bakterinin zamanla mide çeperini yıpratması ile, tedavi edilmediği takdirde ülsere doğru seyrine devam edebilen bu hastalık, aynı zamanda karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği olan hastalarda daha sık görülür.

Kronik gastritte uzun bir süre mide iltihabı sürer. Karnımızın üst tarafında mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma meydana getirebilir. Kronik gastrit sonucunda iştahın azalması ve şişkinlik meydana gelir. Akut gastritte ise midede yanma, ağrı ve midede basınç görülür ve yine akut gastritte kronik gastritte olduğu gibi mide bulanması ve kusma görülebilir. Geğirti, iştah azalması ve şişkinlik de belirtiler arasındadır.


Peki Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


40 yaşına kadar olan hastalar da genellikle ilaç kullanımı ile tedavi edilir. 40 yaş üstü hastalarda ise endoskopi yöntemi ile parça alınarak mikroskop ile incelenir. En etkili ve kesin tanı yöntemi, endoskopi ile yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkar.

Esas olarak Helicobacter adı verilen bakterinin yol açtığı ülserlerden korunmak için ise bazı gıdalardan kaçınarak bazı gıdaları sıkça tüketmemiz gerekir. Gastrit belirtilerinin ülser belirtilerine dönüşmemesi için beslenme rejimimizi gözden geçirerek, bir gastroenterolog sayesinde sağlığımıza kavuşabiliriz. Yapraklı sebze tüketimimizi artırarak ve yağlı besinleri azaltarak da midemize yardımcı olabiliriz. Ayrıca demir içerikli yiyeceklerle kalsiyum, folat ve A, C, D vitaminlerinden de çokça faydalanmalıyız. Yani gastriti daha ortaya çıkmadan besinlerle tedavi etmek en iyi gastrit tedavi yöntemidir

Gastrit Tedavi Yöntemleri arasında evde uygulanabilecek çözümler de mevcut. Aslında, gastrit tedavisinde, tıbbi tedaviden daha etkili olan bu yöntemler, evde kolaylıkla uygulanabilecek cinsten. Bunların başında her gün mutlaka elma suyu, üzüm suyu, çiğ patates suyu içmek ve petekli bal yemek geliyor. Bu tedavi şekli meyve suyu diyeti olarak da tabir ediliyor. Bir de haftada 3 gün, az pişirilmiş karnabahar ile de bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün.

Gastrit Tedavi Yöntemleri Yorumları

soru

yasin kahraman

24 Eylül 2013 Salı

endoskopi yaptırdım, gastrit ve reflü çıktı,hiç bir ilaç kullanmıyorum şu anda, yemeği biraz kaçırınca gaz sıkıştırmasından kaynaklı (tahminen) çarpıntı başlıyor,kalbime doğru sancılar hissediyorum.beni en çok rahatsız edende kalbimde çarpıntı olduğunu hissetmem, bunun psikolojik olduğunu biliyorum fakat bir türlü engel olamıyorum,gastritin kesin tedavisi var mıdır?

Cevap yaz
cevap

muhammet

05 Ağustos 2018 Pazar

beni anlattınız şuan benimde sol kalp tarafında bele vuran mide ağrısı var 2 3 aydır doktora gittim kolonoskopi dedi ama gastirit olacağını düşündü

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Sıkça Sorulan Sorular

Gastrit Sıkça Sorulan Sorular

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gastrit Korunma Yolları Nelerdir?

Gastrit Korunma Yolları Nelerdir?

Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Antral Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Antral Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit İlaçlarının Özellikleri

Gastrit İlaçlarının Özellikleri

Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?