Akut Gastrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akut Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Akut gastrit, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir mide rahatsızlığıdır. Kanamalı gastrit olarak da bilinen akut gastrit mide rahatsızlıkları içerisinde en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olmaktadır. Akut gastrit nedeniyle sindirim kanalının üst bölümünde kanamalar meydana gelmektedir. Akut gastrit, tüm yaş gruplarında görülmesi muhtemel bir mide rahatsızlığı olmaktadır.


Başlıca Akut Gastrit Neden Olur?


Akut gastrit midede meydana gelen birçok rahatsızlığın nedeniyle aynı nedenlere bağlanmaktadır.
  • Alkol
  • Aşırı baharatlı yiyecekler tüketme
  • Aşırı ilaç tüketme
  • Virüsler ve bakteriler
  • Alerjik reaksiyon gösterebilen ilaç ve yiyecekler gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.
Akut gastritten korunmak için bu beş madde konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Mide kanaması meydan geldiği durumda da derhal hastaneye gidilmesi gerekmektedir.


Akut Gastrit Belirtileri Nelerdir?


Akut gastrit kendisini daha çok midenin üst kısmındaki ağrılarla göstermektedir. Bu belirtilerin başında yine aşırı derecede geğirme hissi, aşır derecede gaz oluşması ve midede ekşime, bulantı gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin yoğunluğuyla birlikte kanama da meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda en doğru çözüm yolu doktora başvurmaktır. Çünkü akut gastrit ilerleyen safhada mide ülseri ve diğer mide rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir.


Akut Gastrit Tanısının Konulması ve Tedavisi Nasıl Yapılır?


Akut gastrit ile ilgili tanı konulmasın konusunda yukarıdaki belirtilerin birisi ya da birkaçı varsa doktor tarafından mide istendiği takdirde gözleme alınmaktadır. Bu gözlem endoskopik bir cihaz yardımıyla yapılmaktadır. Doktor hastanın midesini özel bir kamerayla inceleyerek rahatsızlıkla ilgili kesin bir sonuca varmaktadır.

Akut gastrit teşhis edilip tanısı konulduktan sonra hastanın yaşına göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Akut gastrit tedavisi için mide asidini düzenleyecek ve mideyi rahatlatacak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde yoğunlukla antibiyotik kullanılmaktadır. Ancak bunun yanı sıra yine mide düzenleyici ilaçlar da kullanılmaktadır. Tedavi sırasında ilaçla birlikte doğru ve düzenli beslenme de önemli olmaktadır. Tedavi sırasında hastanın mideyi tahrip etmeyecek kolay sindirilebilir yiyecekler yemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Akut gastrit bazı durumlarda diyete gerektirebilecek bir rahatsızlık da olabilmektedir. Bu nedenle akut gastrit tedavisi gören kişilere Uzman diyetisyen kontrolünde tedavi uygulanabilmektedir.


Akut Gastrit Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Hem akut gastrit hem de diğer mide rahatsızlıklarından korunmak için beslenmeye dikkat etmek son derece önemlidir. Mümkün olduğunca asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bunların yanı sıra alkol ve sigaradan uzak durmak ve kafeinli ürünleri mümkün olduğunca az tüketmek gerekmektedir. Akut gastrit tedavisi sonrası tekrar aynı rahatsızlığı yaşamamak için tedavi sırasında uygulanan diyete devam etmek de faydalı olmaktadır. Bu diyete ek olarak mideyi rahatlatacak meyve ve sebzelerden tüketmek de faydalıdır. Tüm bunlara uyulduğu takdirde hem akut gastritten hem de diğer mide rahatsızlıklarından büyük ölçüde korunmak mümkündür.

Akut Gastrit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır?

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır?

Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Popüler İçerikler

Gastrit Bitkisel Tedavi

Gastrit Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrite Ne İyi Gelir? Gastrite İyi Gelen Besinler

Gastrite Ne İyi Gelir? Gastrite İyi Gelen Besinler

Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gastrit Sıkça Sorulan Sorular

Gastrit Sıkça Sorulan Sorular