Gastrit Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gastrit Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit başlangıcı, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Buna etki eden bu nedenleri belirtmeden önce gastritin ne olduğunu açıklayalım. Gastrit, midenin iç yüzünde yer alan ve mukoza denilen tabakanın iltihaplanması hastalığıdır. Bu hastalık yaş sınırına bakmadan her yaştaki kişide görülebilen bir hastalıktır. Daha çok erişkinlerde, ileri yaşlarda görülen ve toplumda sıkça rastlanılan bir hastalıktır. Çoğunlukla kronik gastrit olarak görülmektedir.


Gastrit başlangıcını sağlayan nedenler

  • Yutma yoluyla veya kan dolaşımı yoluyla gelerek midenin iç kısmı denilen mide içi mukozasına yerleşen mikroplar gastritin başlangıç sebebi olabilir.
  • Mide mukozasını arttıracak yiyeceklerin tüketilmesi, yani aşırı baharatlı yiyecekler, çok yağlı, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecekler tüketme, fazla sigara kullanımı ve aşırı alkol kullanımı.
  • Vücut içinde oluşan zehirli maddeler, yani hastalıkların vücutta oluşturduğu zehirli maddeler mide tarafından etkisiz hale getirilir fakat bunu yaparken çok fazla hırpalanabilir ve böylece süreğen bir gastrit başlar.
  • Alerjik etkenlerde gastriti başlatabilir. Mide içi mukozası yediğiniz bazı yiyeceklere karşı alerjik olabilir. Bu yiyeceklerin tüketilmesi gastriti başlatır.
  • Dolaşım bozuklukları da gastriti başlatabilir. Özellikle kalp hastalıklarında kalbin iyi çalışmaması mide çeperlerinde ince bir kan birikimine neden olur. Bu durumda mide mukozasının yangılanmasına yol açar.
  • Çevresel etkenler ve yaşam tarzı.
  • Fazla abur cubur tüketimi.
  • Stresli bir yaşam gastritin başlangıç nedenleridir.

Gastritin Belirtileri Nelerdir?


Gastritin başlangıcında en çok, mide ağrıları, midede yanma hissi, mide ağrısıyla beraber mide bulantısı ve kusma, ishal, midede şişkinlik hissi oluşması gibi rahatsızlıklar görülür. Tabi bütün bu rahatsızlıklar hepsi bir arada görülmez. Zamanla bu rahatsızlıkların hem çeşitleri artar hem de şiddeti artar. Herkeste bu rahatsızlıklar farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Kişinin yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da Gastritin başlangıcında ve oluşumunda etkili olabilir. Asitli meyvelerin ve içeceklerin çok tüketilmesi, kahvenin fazla tüketilmesi de Gastritin başlangıç riskini arttırır. Karın ağrısı, iştahsızlık, yemek yemekten zevk almama, tiksinme gibi belirtiler de görülebilir. Fakat şunu belirtmekte fayda var: Her kişinin gastrit belirtileri farklıdır. Hastalığın ilerlemiş olması veya yeni oluşmaya başlamış olması bu belirtileri farklılaştırır.


Gastritin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Öncelikle hastalığın tedavisi için yapılması gereken ilk iş bir gastroenteroloji uzmanına gidilmelidir. İlk muayene de hastalığın teşhisi konulmadıysa endoskopi tekniğiyle hastalık anlaşılabilir. Hastalığın oluşma nedenleri de tedavi aşamasının belirlenmesinde önemlidir. Eğer hastalığın oluşmasına midedeki asitler neden oluyorsa, midedeki bu asitleri gideren ilaçlarla bu hastalık giderilebilir. Nedeni H. Pylori denilen bakteriyse o zaman antibiyotik tedavisiyle giderilebilir. Uzun süre tedavi edilmeyen Gastrit, ülser olarak bilinen midenin iç kısmında yaralara, hatta mide kanserine bile neden olabilir.

Gastrit Başlangıcı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Korunma Yolları Nelerdir?

Gastrit Korunma Yolları Nelerdir?

Çocuklarda Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Mide Bulantısı Yapar mı?

Gastrit Mide Bulantısı Yapar mı?

Gastrit İçin Şifalı Bitkiler

Gastrit İçin Şifalı Bitkiler