Gastrite Ne İyi Gelir? Gastrite İyi Gelen Besinler
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gastrite Ne İyi Gelir? Gastrite İyi Gelen Besinler

Gastrite ne iyi gelir konusunda yapılacak işlem beslenme düzeni içerisinde rahatsızlığa faydası olanlara daha fazla yer verilmesi şeklinde olur.


Gastrite ne iyi gelir?

  • Uzun süre aç kalmak midenin salgıladığı sindirim sıvılarının kendisine zarar verir bu nedenle güne kahvaltıyla başlanması önerilir.
  • Sindirimi zor olan besinlerin çok sık tüketilmemesi gastrite iyi gelir. Özellikle uzun süren diyetlerde çok fazla sebze tüketilmesi ve sebzelerin mideye zarar verebilmesi söz konusudur.
  • Gastrite iyi gelir denen temel içeceklerden biri güne fazla sıcak olmayan bir bardak ılık içilmesidir. Bu şekilde midede rahatlama olması söz konusu olur. Ancak şeker hastalığınız yoksa bunu uygulayınız.
  • Gastrite ne iyi gelir konusunda tavsiye edilen bir konu yenilen yiyeceklerin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edilmesidir.
  • Az yağlı protein kaynakları: Proteinler vücuda enerji sağlamanın haricinde hücrelerde oluşabilen hasarları onarabilmektedirler. O zaman gastrite ne iyi gelir sorusuna cevaben bu rahatsızlığı olan kişilerin midenin zar tabakasını zorlayan ve sindirimi güçleştiren fazla yağlı proteinler yerine yağ oranı daha düşük proteinli maddeleri tüketmeleri önerilebilir. Örneğin yağsız et, balık, tavuk, soya, yağ oranı az olan süt ve yoğurt tüketilebilir.
  • Gastrite ne iyi gelir sorusu için verilebilecek diğer bir cevap flavonid içeren yiyeceklerdir. Parlak renkteki sebzeler ve meyveler gastritin olumsuz etkilerini hafifletme özelliğine sahiptirler. Kereviz, kızılcık, elma, yeşil çay, kiraz ve biber bu özellikleri ile gastrite ne iyi gelir sorunu için önerilebilirler.
  • Gastrite ne iyi gelir konusunda verilebilecek son öneri grubu koyu yeşil yapraklara sahip sebzelerdir. Gastrit şikâyeti olan kişilerin bolca koyu yeşil yaprakları olan sebzeleri tüketmeleri önerilmektedir. Bu özellikteki sebzelerde A, C ve K vitaminleri bulunur. Bu vitaminler dışında gastrite ne iyi gelir konusunda tüketilmesi önerilen demir, kalsiyum ve folat maddeleri yüksek oranlarda bulunmaktadır.
  • Gastrite ne iyi gelir konusunda önerilebilecek bir diğer besin grubu probiyotiklerdir. Probiyotikler gastrite neden olan bakterilerin sayıca artış göstermelerini engeller. Probiyotikler eczanelerden ilaç formunda alınabileceği gibi probiyotik içeren besinler de tüketilebilir. Örneğin az yağlı yoğurt gibi.
  • Sindirilmeleri kolay olan gıdalar da gastrite ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplardandır. Bu gıdalara örnek vermek gerekirse;
  • Az yağlı çorba, makarna, haşlanmış pirinç, yağ oranı düşük süt, pişmiş sebzeler Gastrite ne iyi gelir konusunda önerilebilen sindirimleri kolay gıdalardır.
Bu öneriler gastrite ne iyi gelir sorusuna cevaptır. Ayrıca gastrite ne iyi gelir dışında gastriti olanların kesinlikle tüketmemeleri gereken bazı maddeler bulunmaktadır.

Bunlar;
Acı biber, kahve, kakao, çay, çikolata, nane, turunçgiller gastrite ne iyi gelir konusuna cevap bulmadan uzak durulması gerekenlerdir.

Gastrite Ne İyi Gelir Yorumları

soru

Öznur Bağarkası

27 Mart 2017 Pazartesi

Merhaba yaklaşık üç ay önce gastrit tanısı kondu midede küçük bir yara tespit edildi lakin doktor basit bir mide koruyucu kullan başka ilaç vermeye gerek yok dedi, sizce bu doğrumu?
Bulantılarım için her akşam nane limon ve zencefilden oluşan bir çay hazırlayıp içiyorum.. Gün içi midemi boş bırakmamaya özen gösteriyorum, ortalama 8 bardağı aşkın su içmeye dikkat ediyorum.. Fakat mide ve bağırsaklarımda fazlasıyla gaz sıkıntısı yaşıyorum.. Öyleki bu durumdan dolayı kalp sıkışması gibi hissedip paniklediğim oluyor.. Benim için bir tavsiyeniz olabilirmi?? Sevgiler.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gastrit Bitkisel Tedavi

Gastrit Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gastrit Mide Bulantısı Yapar mı?

Gastrit Mide Bulantısı Yapar mı?

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alkalen Reflü Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Alkalen Reflü Gastrit Belirtileri ve Tedavisi