Gastrit Sıkça Sorulan SorularGastrit sıkça sorulan sorular, bu makalede toplayarak sizlere gastrit hakkında bilinmeyen ve bilinmesi gereken  konuları bir araya toparlamaya çalıştık. Bu makaleyi okuduğunuzda gastrit hakkındaki merak ettiğiniz her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

Gastrit nedir, nasıl oluşur?

Gastrit mide derisinde meydana gelen iltihaptır. İki tür gastrit vardır. Birincisi aniden başlayan akut gastrit, diğeri uzun zaman boyunca iltihabın devam ettiği ve iyice yerleştiği kronik gastrittir. Gastritin en büyük nedeni “ Helicobacter pylori “ denen bir bakteri türünün mideye yerleşmesidir. Bu bakteri mide derisine yerleşerek bir iltihap oluşturur. Mide mukozasında (derisinde) kızarıklık, şişme ve hücrelerde tahrişe neden olarak rahatsızlık verir. Bunun dışında bazı ilaç türleri ve alkol da gastrit yapabilir.

Gastrite hangi ilaçlar yol açar?

Romatizma ilaçları, aspirin ve bazı antibiyotikler gastrite neden olabilir. Bu tür ilaçların bilinçsiz olarak kullanılması gastritin ilerlemesine neden olabilir. Bazı durumlarda gereksiz alınan bir aspirin kanamaya neden olabilir. Aspirin kan sulandırıcı özelliği olan bir ilaçtır. Bu yüzden aspirin kullanımı bazı durumlarda sadece mide mukozasına temasıyla değil, kana karışarak da zararlı etkileri ortaya çıkarabilir.

Gastritin tedavisi var mıdır?

Gastritin tedavisi yapılırken gastrite sebep olan unsuru ortaya çıkarmak önemlidir. Tedavi ona göre planlanmalıdır. Eğer sebep bakteri ise, mide koruyucu ve asit giderici tedavi ilaçları verilir. Mide mukozası yaralı ise midenin salgıladığı özsuyundan etkilenir ve hastanın şikayetleri artar. Bu yüzden midedeki asidi azaltmak için diyet yapılmalıdır. Hastaya asidi artırıcı gıdalar yasaklanır ve antibiyotik tedavisi yapılır. Gastritin nedeni ilaç ve alkolse bunlar kesilir.

Helicobactery pylori bakterisinin görülme sıklığı nedir?

Bu bakteri her yüz kişiden sekseninde görülür. Bu Türkiye’nin rakamlarıdır. Avrupa’da bu oran yüzde elliye düşmektedir. Fakat bakterinin olduğu her mide aynı derecede rahatsızlık vermez. Bakteri miktarı çok olan kişiler bu rahatsızlığı daha fazla hissetmektedirler.

Helicobactery pylori bakterisi nasıl bulaşır?

Bu bakterinin bulaşma yolu ağız yoluyla alınan besinler ve içeceklerdir.

Gastrit Sıkça Sorulan Sorular

Yediğimiz besinlerin hijyeni oldukça önemlidir.

Gastrit tedavisi ne kadar sürer?

Eğer gastrit sebebi mikropsa, bu iki haftalık antibiyotik tedavisiyle temizlenebilir. Mide temizlendikten sonra hastaya koruyucu ilaçlar verilebilir. İlaç ve alkole bağlı gastritte ise bunların kesilmesi yeterli olacaktır. Çünkü midenin kendini onarma özelliği vardır. İlaçlar sadece onarım hızını artırır.

Hasta olan kişi bakterinin varlığını anlayabilir mi?

Bakteri olması her zaman kişiye rahatsızlık vermeyebilir. Bazı durumlarda bakterinin olmasına rağmen kişi bunun farkına varamayabilir. Kişiler uzun yıllar bu bakteriden haberdar olmadan yaşayabilir. Bu bakterilerin belirlenebildiği yöntemlerin en önemlisi Endoskopi tetkikidir. Bunun dışında dışkı, kanve nefes testi ile bakteri belirlenebilir.

Gastritin yaşla ilgili etkisi var mıdır?

Özellikle bakteriye bağlı gastrit türlerinde yaşın önemi vardır. Yaş ilerledikçe gastrite yakalanma riski artar. Çocukluk döneminde sıfıra yakın olan mide bakterisi yirmili yaşlarla birlikte yüzde ellilere çıkar. Ellili yaşlarda yüzde seksenlere dayanır.

Aç kalmak gastriti azdırır mı?

Gastritte uzun süre aç kalınması genellikle şikayeti artırır. Bazı durumda açken şikayet artarken bazı durumda yemekten sonra şişkinlik, gaz ve geğirti gibi şikayetler olur. Baharatlar, kızartmalar, yağlı yiyecekler, meyveler, asitli içecekler, sirke ve turşu gastriti artırır.

Sigara ve alkolün gastrite etkisi ne kadardır?

Sigaranın ve alkolün sindirim sistemine oldukça fazla zararı vardır. Özellikle nikotin mide asit salgısını artırır. Ayrıca nikotin midenin giriş kapısının gevşemesine neden olarak reflü oluşmasının sebeplerindendir. Mide sürekli kendini yenilese de sürekli alkol ve sigara kullanımı bu yenilemeyi yavaşlatmaktadır.

Gastritin belirtileri nelerdir?

Şişkinlik, midenin yanması, rahatsızlık hissi, ani başlayan bulantı ve kusma akut gastritin belirtileridir. Alkol ve ilaca bağlı kanamalı gastritlerde kusmukta ve dışkıda kan görülebilir, halsizlik ve bayılma durumu olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 30.11.2014 07:53:28

Gastrit Sıkça Sorulan Sorular Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "Gastrit Sıkça Sorulan Sorular"

sorunluadam

Cevap Sayısı: 0
Yukarıda Cevaplanmayan Bir Soru Var. Gastritten Dolayı Midede Oluşan Kızarıklık, Hastalık Geçtikten Sonra Tedavi Edilebilir mi? Bide bu kızarıklığın büyümesi olur mu? Büyürse ülsere döner mi? Bu cevapları istiyorum.

2018-01-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

görkem

Cevap Sayısı: 0
arkadaşlar stresten uzak durun baharatlı ve özellikle hamur işlerinden uzakdurun bunların hepsi gastiriti tetikler allah hepimize yar ve yardımcı olsun...

2016-12-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

ismail karakoseli

Cevap Sayısı: 0
hocom unuttum midemden parça alındı sonuc negatif çıktı

2013-06-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

mustafa

Cevap Sayısı: 0
gastritin soruları güzel benim performans ödevim

2013-05-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

yılmaz

Cevap Sayısı: 0
ben omeprol kullanıyorum...

2013-03-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

ali

Cevap Sayısı: 1
gastrite en iyi ilaç hangisi ben nexium kullanıyorum kullandığım zaman iyi kullanamadığım zaman yine rahatsızlanıyorum bu durum ne zamanakadaR DEVAM EDECEK

2013-02-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Gastrit sıkça sorulan sorular hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Gastrit sıkça sorulan sorular konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Gastrit, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018