Gastrit Belirtileri

Antral Gastrit

Gastrite Ne İyi Gelir

Kronik Gastrit

Gastrit Tedavi Yöntemleri

Gastrit İçin Şifalı BitkilerAkut GastritAkut gastrit, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir mide rahatsızlığıdır. Kanamalı gastrit olarak da bilinen akut gastrit mide rahatsızlıkları içerisinde en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olmaktadır. Akut gastrit nedeniyle sindirim kanalının üst bölümünde kanamalar meydana gelmektedir. Akut gastrit, tüm yaş gruplarında görülmesi muhtemel bir mide rahatsızlığı olmaktadır.

Akut Gastrit

Başlıca Akut Gastrit Nedenleri

Akut gastrit midede meydana gelen birçok rahatsızlığın nedeniyle aynı nedenlere bağlanmaktadır.
  • Alkol
  • Aşırı baharatlı yiyecekler tüketme
  • Aşırı ilaç tüketme
  • Virüsler ve bakteriler
  • Alerjik reaksiyon gösterebilen ilaç ve yiyecekler gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.
Akut gastritten korunmak için bu beş madde konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Mide kanaması meydan geldiği durumda da derhal hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Akut Gastrit Belirtileri

Akut gastrit kendisini daha çok midenin üst kısmındaki ağrılarla göstermektedir. Bu belirtilerin başında yine aşırı derecede geğirme hissi, aşır derecede gaz oluşması ve midede ekşime, bulantı gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin yoğunluğuyla birlikte kanama da meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda en doğru çözüm yolu doktora başvurmaktır. Çünkü akut gastrit ilerleyen safhada mide ülseri ve diğer mide rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir.

Akut Gastrit Tanısının Konulması ve Tedavisi

Akut gastrit ile ilgili tanı konulmasın konusunda yukarıdaki belirtilerin birisi ya da bir kaçı varsa doktor tarafından mide istendiği takdirde gözleme alınmaktadır. Bu gözlem endoskopik bir cihaz yardımıyla yapılmaktadır. Doktor hastanın midesini özel bir kamerayla inceleyerek rahatsızlıkla ilgili kesin bir sonuca varmaktadır.

Akut gastrit teşhis edilip tanısı konulduktan sonra hastanın yaşına göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Akut gastrit tedavisi için mide asidini düzenleyecek ve mideyi rahatlatacak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde yoğunlukla antibiyotik kullanılmaktadır. Ancak bunun yanı sıra yine mide düzenleyici ilaçlar da kullanılmaktadır. Tedavi sırasında ilaçla birlikte doğru ve düzenli beslenme de önemli olmaktadır. Tedavi sırasında hastanın mideyi tahrip etmeyecek kolay sindirilebilir yiyecekler yemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Akut gastrit bazı durumlarda diyete gerektirebilecek bir rahatsızlık da olabilmektedir. Bu nedenle akut gastrit tedavisi gören kişilere uzman diyetisyen kontrolünde tedavi uygulanabilmektedir.

Akut Gastrit Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Hem akut gastrit hem de diğer mide rahatsızlıklarından korunmak için beslenmeye dikkat etmek son derece önemlidir. Mümkün olduğunca asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bunların yanı sıra alkol ve sigaradan uzak durmak ve kafeinli ürünleri mümkün olduğunca az tüketmek gerekmektedir. Akut gastrit tedavisi sonrası tekrar aynı rahatsızlığı yaşamamak için tedavi sırasında uygulanan diyete devam etmek de faydalı olmaktadır. Bu diyete ek olarak mideyi rahatlatacak meyve ve sebzelerden tüketmek de faydalıdır. Tüm bunlara uyulduğu takdirde hem akut gastritten hem de diğer mide rahatsızlıklarından büyük ölçüde korunmak mümkündür.


Akut Gastrit Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

3 Yorum Yapılmış "Akut Gastrit"

-

Göbek ve kaburga tarafında aşırı sancım vardı Gastrit olma ihtimali var iğne yapıp yolladılar yarın polikinliğe git diye. Gastrit kalıcı hahstalık mııdır ? Ve Üzüntüden mi oluşur ?

05.08.2014

pelin

benimde akut gastrit problemim var

04.02.2013

Admin

Akut Gastrit hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Akut Gastrit konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

28.01.2013


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Gastrit, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014